Dialog - logo 96px

Špilberk v pověstech

Poměrně originélní avšak ryze brněnská hra s rozvernými zpěvy a dovádivými tanci

O představení

Hra Špilberk v pověstech aneb pestré divadelní menu

Vlastní rukou sepsala Michaela Radvanová, Dis

Jakýmsi podhoubím či inspirativním receptem se pro tento divadelní (po)kus, který by se dal s trochou nadsázky pro svůj charakter přirovnat k poněkud opulentní hostině pořádané v historickém stylu, stala stejnojmenná kniha vydaná v roce 2001 brněnským nakladatelstvím Doplněk (Pozor! Je stále na trhu, neboť vyšel druhý dotisk!).

Hlavní myšlenkou hry je mocné úsilí o znovuoživení a (pokud možno i o) znovu zpopularizování deseti těch nejzajímavějších a nejšťavnatějších kousků pověstí, báchorek a legend, spjatých s brněnským hradem. Tento lákavý materiál by měl být divákovi naservírován ve formě jakéhosi divadelního menu (či pásma), jehož jednotlivé chody (tedy pověsti) budou spojeny v jeden lahodně harmonický celek neotřelým hudebním doprovodem, jehož tvorby se ochotně ujal mladý nadějný hudebník Radim Vykoukal.

Samotného servírování se s elánem sobě vlastním ujmou (taktéž mladí a nadějní) herci studia Dialog, jimž tato divadelní příležitost umožní plně uplatnit jak jejich pěvecké, tak i dramatické nadání. Každý z nich se zaskví v podobě hned několika postav rozdílného charakteru, vzhledu, stáří, společenského stavu, inteligence, národnosti i pohlaví. Svůj mladický elán a um však budou moci mnozí z nich rozvinout nejen v rolích lidských, ale dokonce i zvířecích ( krvelačné krysy z pověsti "O krysím kanálu") a démonických (čiperný čert z pověsti "O generálu Torstensonovi a čertu").

Předkládané menu by svou pestrostí mělo uspokojit i toho nejnáročnějšího konzumenta (tedy diváka), neboť v jeho rámci budou servírovány chody těch nejrozmanitějších chutí a barev. Strávník zde bude moci okusit pověsti poněkud těžko stravitelné, jež by mohly být v kulinářské oblasti pro svou drastičnost (mísící se až s morbidností) přirovnány snad jen k řádně krvavému tatarskému bifteku (kupříkladu brutální pověst „O hladomorně“, „O krysím kanále“, „O mokrých lůžkách“).

Na pomyslném jídelníčku se však objeví i chody poněkud lehčího charakteru, které budou pomocí svého šťavnatého vtipu neúnavně útočit na divákovu bránici (kupříkladu humorná pověst „O Václavu Babinském“, „O Generálu Torstensonovi a čertu“ a mnohé další).

Některé podávané chody se však možná budou divákovu vkusu zdát poněkud příliš kořeněné, neb jej přimějí hořce zaplakati (kupříkladu dojemná pověst "O hraběnce Adelaide Filangieri", "O revírníku Antonovi").

Šéfkuchař (tedy autorka) však neopomenul mezi servírované pokrmy této divadelní hostiny zařadit i pověsti poněkud dráždivě pikantní, při jejichž požívání (jak praví klasik) si i divák nemrava přijde na své (kupříkladu lechtivá pověst "O Baronu Trenckovi").

Pokud se Vám při čtení těchto řádek začaly již na libový dramatický kousek sbíhat sliny, nedržte divadelní dietu a přijďte jej k nám na podzim ochutnat!

Účast na přehlídkách

2005
Hobblík - MUMRAJ! Hodonín, krajská přehlídka
2007
Jarní divadelní festival v Brně, krajská přehlídka