Dialog - logo 96px

Vojcek

Scénická montáž o jedné štvanici

O představení

Vrah, který v pominutí smyslů zabil ženu a byl sťat, inspiroval Georga Büchnera /1813 - 1837/, aby napsal hru Vojcek. Někdy také Woyzeck nebo Wozzeck.. A hru ? Spíše fragment, který byl nečitelný, možná nehotový s nezvyklou formou jednotlivých obrazů - jeden z nich je tvořen jedinou větou a celkově připomíná spíš filmový scénář, než divadelní hru. Prý předběhl expresionismus a kdo se dobře učil, tak si spočítá, že o sto let. Text hry se v pohodě vejde na 12 stran - to už herce potěší. Ohromilo nás, že u té hry není normálního skoro nic.
Angličan Wallace v Büchnerově době přišel s vědeckou tezí: "Proměnlivost všeho živého je základem, ze kterého se vytřídí ti, kdo nejsou dostatečně přizpůsobeni k daným podmínkám." Zdá se nám, že o tom Büchner právě psal. Ve střepech obrazů se blýskají postavičky : Doktor, který dělá pokusy na lidech. Cynická babka, která vypráví dětem pohádku o mrtvém světě. Marie, která o sobě říká, že je děvka a Vojcek ji přesto miluje. Strejda hejtman, námi přezdívaný Rohypnol. Chlapák tambor, který všemu velí. Vojcek je blázen s halucinacemi, s výčitkami, to dobře víme, ale nejde nám na rozum, že je nám nejbližší. Divíme se - máme blázny rádi proto, že jsou stejní jako my, nebo se utěšujeme, že jsou na tom hůř ?
Psycho-hru, scénickou montáž o jedné štvanici, hru o šílené lásce a davu šílenců jsme tady připravili pro Vás i pro sebe. A propós, neslibujeme, že uvidíte přesně to, co básník, vědec, revolucionář, romantik, expresionista a Němec v jedné osobě napsal.

Robert Král
režisér představení