Dialog - logo 96px

Ženitba

Neofeministická chlívárna

O představení

Rád bych Vás varoval před inscenací hry Nikolaje Vasiljeviče Gogola (*1809, †1852) ve studiu Dialog. Hra se původně jmenovala Ženichové a autor na ní pracoval s přestávkami téměř deset let. Herci se mu tenkrát za jeho úsilí odvděčili - odmítli ji hrát, jelikož jde prý o hrubou frašku. Měli pravdu.

Jaká je zápletka? Titulovaného lenocha (dnes už naštěstí takoví mezi námi nejsou) se rozhodne jeho drzý a cholerický přítel (takoví taky ne) Kočkarev oženit s jistou, věkem mírně pokročilou pannou. Jenomže ve hře je potenciálních ženichů více a jeden je nechutnější než druhý.

Když jsme na čtené zkoušce dočetli hru, zjistili jsme, že Kočkareva milujeme absolutně nejvíc. Chtěl ho hrát každý, dokonce i dámská část souboru. Ta jeho rozkošná neomalená drzost. Člověk mu fandí, jak všechny přečurá a říká si: lidi, dobře vám tak. To máte z toho, jak jste naivní, nerozhodní, pasivní a pitomí. On je průvan, který provětrá zapšoukané teplíčko.

Pak se ale ukázalo, že u nás v divadle v této hře budou hrát mužské role ženy a ženské muži. Prý proto, abychom byli blíže Gogolovi, který jako dítě hrál zásadně ženské role. Pravdou však je, že si režisér Robert Král při obsazovací zkoušce rozbil své pěti-dioptrické brýle. Každopádně já, charakterní herec, na kterou zbyla v tomto představení role Kuperďaginové, vám říkám: ti ruští herci devatenáctého století si neměli na co stěžovat.

Robert Král
režisér inscenace

Účast na přehlídkách

2006
Jarní divadelní festival v Brně, krajská přehlídka